| Parameter | Value |
|---|---|
| Pitch | 2.54 mm |
| Number of Positions | 16 |
| Termination | Solder |
| Number of Rows | 2 |
| Contact Material(Contact Finish) | Phosphor Bronze |
| Contact Plating | Tin |
| Min Operating Temperature | -25 °C |
| Housing Material | Nylon |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Current Rating | 3 A |
| RoHS | Compliant |
| Packaging | Tray |
| Mounting Angle | Straight |
| Row Spacing | 2.54 mm |
| Voltage Rating | 250 V |
Stock: 38
Distributors
pcbx
Unit Price$0.84883
Ext.Price$0.84883
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.84883 | $0.84883 |
| 10 | $0.68448 | $6.84480 |
| 25 | $0.62900 | $15.72500 |
| 50 | $0.57801 | $28.90050 |
| 100 | $0.53116 | $53.11600 |
| 300 | $0.48810 | $146.43000 |
| 500 | $0.44853 | $224.26500 |
